| Band Width | 5/16" |
|---|---|
| Diameter range (in) | 1-3/16" - 1-3/4" |
| Diameter range (mm) | 30-44mm |
| SAE | 20 |
| Band material | 300 stainless steel |
| Screw material | Plated steel |
| Screw type | Hex screw |
| Housing type | 300-Series SS one-piece housing |
Q & A: Ask the Questions, share answers
Do you have questions about this product?