| Housing type | Stainless steel housing |
|---|---|
| Screw type | Slotted hex head screw |
| Screw material | 301 stainless steel |
| Band material | 301 stainless steel |
| SAE | 28 |
| Diameter range (mm) | 44-56mm |
| Diameter range (in) | 1-3/4 - 2-3/16" |
| Band Width | 12mm |
| Embosssed? | No |
| Perforated? | No |
Q & A: Ask the Questions, share answers
Do you have questions about this product?