| Housing type | Jointless blue housing |
|---|---|
| Screw type | Slotted hex head screw |
| Screw material | Galvanized steel |
| Band material | Galvanized steel |
| SAE | 154 |
| Diameter range (mm) | 226-256mm |
| Diameter range (in) | 8-7/8 - 10-1/16" |
| Band Width | 12mm |
| Embosssed? | Yes |
| Perforated? | No |
Q & A: Ask the Questions, share answers
Do you have questions about this product?