| Screw type | Hex head screw |
|---|---|
| Screw material | Acid-resistant steel |
| Band material | Acid-resistant steel |
| SAE | 96 |
| Diameter range (mm) | 130-165mm |
| Diameter range (in) | 5-1/8 - 6-1/2" |
| Band Width | 12mm |
| Embosssed? | Yes |
| Perforated? | No |
Q & A: Ask the Questions, share answers
Do you have questions about this product?