| Housing type | Stainless steel housing |
|---|---|
| Screw type | Slotted hex head screw |
| Screw material | 304 stainless steel |
| Band material | 304 stainless steel |
| SAE | 122 |
| Diameter range (mm) | 175-205mm |
| Diameter range (in) | 6-7/8 - 8-1/16" |
| Band Width | 12mm |
| Embosssed? | Yes |
| Perforated? | No |
Q & A: Ask the Questions, share answers
Do you have questions about this product?