| Housing type | Jointless housing |
|---|---|
| Screw type | Slotted hex head screw |
| Screw material | Galvanized steel |
| Band material | Galvanized steel |
| SAE | 40 |
| Diameter range (mm) | 58-75mm |
| Diameter range (in) | 2-1/4 - 2-15/16" |
| Band Width | 9mm |
| Embosssed? | Yes |
| Perforated? | No |
Q & A: Ask the Questions, share answers
Do you have questions about this product?