| Housing type | Jointless housing |
|---|---|
| Screw type | Slotted hex head screw |
| Screw material | 316 stainless steel |
| Band material | 316 stainless steel |
| SAE | 6 |
| Diameter range (mm) | 13-20mm range |
| Diameter range (in) | 1/2 - 13/16" |
| Band Width | 9mm |
| Embosssed? | Yes |
| Perforated? | No |
Q & A: Ask the Questions, share answers
Do you have questions about this product?