| Housing type | Clamp secured nut |
|---|---|
| Screw type | Phillips hex head screw |
| Screw material | 304 stainless steel |
| Band material | 304 stainless steel |
| Diameter range (mm) | 11.5-13mm |
| Diameter range (in) | 7/16 - 1/2" |
| Band Width | 9mm |
| Embosssed? | No |
| Perforated? | No |
Q & A: Ask the Questions, share answers
Do you have questions about this product?